| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $1M | — | 6.0% |
| Op. Income | -$26M | — | -$20M | — | -27.4% |
| Gross Margin | 66.4% | — | 65.7% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -1709.6% | — | -1383.6% | — | -326.0pp |
| EPS (Diluted) | $-6.98 | — | $-7.20 | — | 3.1% |
| Free Cash Flow | -$13M | — | -$13M | — | 2.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $505.1K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $320.3K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $296.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $522.4K |
| Deferred Income Tax | -$522.4K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $866.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$475.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$475.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$27.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $331.2K |
| Inventory | $430.5K |
| Other Current Assets | $526.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $253.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $943.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $602.1K |
| Other Current Liabilities | $13.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $39.4K |
| Additional Paid-In Capital | $176M |
| Retained Earnings | -$154M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $180.3K |
| Net Debt | -$22M |