| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $23M | $22M | -18.4% | -12.6% |
| Op. Income | $10M | $16M | $9M | -38.4% | 14.5% |
| Gross Margin | 68.6% | 64.6% | 64.3% | 4.0pp | 4.2pp |
| Net Margin | 49.6% | 66.5% | 37.7% | -16.9pp | 11.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.23 | $0.12 | -39.1% | 16.7% |
| Free Cash Flow | $27M | $63M | $66M | -57.6% | -59.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$3 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $300.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$3 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $300.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $310.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$44M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$52M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $318M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $763M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $568M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $573M |
| TOTAL LIABILITIES | $589M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $788M |
| Retained Earnings | -$262M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $526M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $526M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $568M |
| Net Debt | $543M |