| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $77M | -$50M | -42.3% | 189.6% |
| Op. Income | $39M | $71M | -$60M | -45.8% | 164.4% |
| Gross Margin | 89.1% | 93.5% | 118.0% | -4.5pp | -28.9pp |
| Net Margin | 86.2% | 91.9% | 120.9% | -5.7pp | -34.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | $1.06 | $-0.90 | -46.2% | 163.3% |
| Free Cash Flow | $12M | $35M | -$147M | -66.5% | 108.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$44M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $563M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $568M |
| TOTAL LIABILITIES | $597M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $788M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $619M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $619M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $563M |
| Net Debt | $529M |