| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | — | $25M | — | 11.0% |
| Op. Income | -$2M | — | -$4M | — | 40.2% |
| Gross Margin | 8.4% | — | -0.1% | — | 8.6pp |
| Net Margin | -5.8% | — | 2.0% | — | -7.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | — | $0.02 | — | -418.2% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$1M | — | 426.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $187.8K |
| Other Income/Expenses | $912.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $161.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $24.0K |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $241.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$23.2K |
| Other Non-Cash Items | -$390.4K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$132.5K |
| Acquisitions (Net) | -$120.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$252.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$62.9K |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $868.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $144.2K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $813.0K |
| Intangible Assets | $385.7K |
| Long-Term Investments | -$12.2K |
| Tax Assets | $12.2K |
| Other Non-Current Assets | $781.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $33M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $316.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $711.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $924.1K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $808.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $66.9K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | $7M |