| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $23M | — | 15.6% |
| Op. Income | -$2M | — | -$816.4K | — | -162.9% |
| Gross Margin | 7.3% | — | 5.6% | — | 1.7pp |
| Net Margin | 1.5% | — | 21.4% | — | -19.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $0.19 | — | -93.4% |
| Free Cash Flow | -$823.2K | — | $4M | — | -123.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $181.4K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $408.5K |
| Income Tax Expense | $3.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $405.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $405.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $405.3K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $589.9K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $405.3K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $23.2K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$335.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $138.9K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$510.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$823.2K |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $216.4K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $572.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $364.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | -$3M |
| Other Current Liabilities | $667.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $728.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $924.1K |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $775.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $91.5K |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $9M |