| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $265M | $117M | $160M | 127.1% | 66.0% |
| Op. Income | $37M | -$54M | -$61M | 168.5% | 160.2% |
| Gross Margin | 85.0% | 82.7% | 82.4% | 2.3pp | 2.6pp |
| Net Margin | 7.4% | -48.6% | -27.2% | 56.0pp | 34.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.40 | $-1.19 | $-1.37 | 133.6% | 129.2% |
| Free Cash Flow | $67M | -$28M | -$38M | 339.7% | 274.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $265M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $121M |
| Operating Expenses | $189M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $265M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $226M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $121M |
| Operating Expenses | $189M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $54.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $54.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$60M |
| Common Stock Repurchased | -$236.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$59M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $58M |
| Inventory | $23M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $273M |
| Intangible Assets | $79M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $101M |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $279M |
| Long-Term Debt | $537M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $607.0K |
| Additional Paid-In Capital | $536M |
| Retained Earnings | $246M |
| Treasury Stock | -$596M |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $179M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $1.8B |