| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $437M | — | $1.4B | — | -67.8% |
| Op. Income | -$253M | — | $148M | — | -270.6% |
| Gross Margin | 82.8% | — | 82.8% | — | 0.1pp |
| Net Margin | -47.4% | — | 7.4% | — | -54.8pp |
| EPS (Diluted) | $-4.75 | — | $2.94 | — | -261.6% |
| Free Cash Flow | -$132M | — | $61M | — | -317.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $437M |
| Cost of Revenue | $75M |
| GROSS PROFIT | $362M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $165M |
| SG&A Expenses | $165M |
| Other Expenses | $450M |
| Operating Expenses | $614M |
| Cost & Expenses | $689M |
| OPERATING INCOME | -$253M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $37M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | -$290M |
| Income Tax Expense | -$83M |
| Net Income from Continuing Ops | -$207M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$207M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$207M |
| D&A | $139M |
| EBIT | -$256M |
| EBITDA | -$117M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$207M |
| Depreciation & Amortization | $139M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$83M |
| Acquisitions (Net) | $461.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $595.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | -$929.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $162M |
| NET CASH FROM FINANCING | $118M |
| FREE CASH FLOW | -$132M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $119M |
| PP&E (Net) | $1.9B |
| Goodwill | $273M |
| Intangible Assets | $79M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $91M |
| Other Current Liabilities | $58M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $272M |
| Long-Term Debt | $596M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $605.0K |
| Additional Paid-In Capital | $531M |
| Retained Earnings | $226M |
| Treasury Stock | -$596M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $153M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.9B |