| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $55M | $53M | 6.3% | 11.1% |
| Op. Income | -$34M | -$48M | -$43M | 29.1% | 20.5% |
| Gross Margin | 55.2% | 47.0% | 54.9% | 8.2pp | 0.3pp |
| Net Margin | -51.1% | -68.6% | -71.4% | 17.5pp | 20.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.13 | $-0.14 | 15.4% | 21.4% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$32M | -$17M | 46.4% | -0.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $37.0K |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | -$429.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | -$39M |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | -$572.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | -$445.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $618.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $215M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $370M |
| PP&E (Net) | $136M |
| Goodwill | $136M |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $334M |
| TOTAL ASSETS | $702M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $72M |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $137M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $184M |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $518M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $518M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $702M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$59M |