| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $60M | $54M | 1.1% | 13.6% |
| Op. Income | -$40M | -$35M | -$43M | -14.5% | 8.6% |
| Gross Margin | 52.9% | 52.4% | 48.9% | 0.5pp | 4.0pp |
| Net Margin | -63.3% | -48.5% | -70.6% | -14.8pp | 7.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.10 | $-0.14 | -30.0% | 7.1% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$16M | -$7M | -83.8% | -309.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | $897.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$54M |
| Sales/Maturities of Investments | $122M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $51M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$261.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $101M |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $327M |
| PP&E (Net) | $135M |
| Goodwill | $137M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $332M |
| TOTAL ASSETS | $658M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $65M |
| Other Current Liabilities | $42M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $140M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $185M |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $473M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $473M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $658M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | -$124M |