| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $53M | $48M | 2.0% | 11.0% |
| Op. Income | -$43M | -$45M | -$43M | 3.2% | -1.5% |
| Gross Margin | 48.9% | 53.4% | 48.4% | -4.5pp | 0.5pp |
| Net Margin | -70.6% | -65.4% | -81.6% | -5.3pp | 11.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.13 | $-0.15 | -7.7% | 6.7% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$38M | -$27M | 81.3% | 73.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $582.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$92M |
| Sales/Maturities of Investments | $78M |
| Other Investing Activities | $892.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $191.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $249M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $428M |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $113M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $293M |
| TOTAL ASSETS | $720M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $57M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $116M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $65M |
| TOTAL LIABILITIES | $181M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $540M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $540M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $720M |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$92M |