| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $40M | $30M | 20.7% | 59.3% |
| Op. Income | -$43M | -$48M | -$24M | 10.6% | -75.7% |
| Gross Margin | 48.4% | 41.1% | 34.8% | 7.3pp | 13.6pp |
| Net Margin | -81.6% | -110.5% | -67.0% | 29.0pp | -14.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.17 | $-0.43 | 11.8% | 65.1% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$10M | -$15M | -164.4% | -71.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $154.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$86.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$195M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$147.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$200M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$502.0K |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$223M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $262M |
| Short-Term Investments | $196M |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $504M |
| PP&E (Net) | $127M |
| Goodwill | $103M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $264M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $122M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $11M |
| Deferred Tax Liabilities | -$11M |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $154M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$861M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $614M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $614M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$255M |