| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131M | — | $113M | — | 15.9% |
| Op. Income | -$128M | — | -$87M | — | -46.4% |
| Gross Margin | 36.8% | — | 22.8% | — | 14.0pp |
| Net Margin | -104.5% | — | -112.3% | — | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.52 | — | $-2.95 | — | 82.4% |
| Free Cash Flow | -$57M | — | -$34M | — | -67.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $67M |
| Selling & Marketing | $53M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $110M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $176M |
| Cost & Expenses | $259M |
| OPERATING INCOME | -$128M |
| Interest Income | $21.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$135M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$137M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$137M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$137M |
| D&A | $45M |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | -$81M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$137M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $42M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$232.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$10M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$598.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$67M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $562M |
| NET CASH FROM FINANCING | $489M |
| FREE CASH FLOW | -$57M |
| Net Change in Cash | $420M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $491M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $552M |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $103M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $270M |
| TOTAL ASSETS | $821M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $132M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $173M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$777M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $648M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $648M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $821M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$491M |