| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $113M | — | $96M | — | 18.2% |
| Op. Income | -$87M | — | -$106M | — | 17.9% |
| Gross Margin | 22.8% | — | -7.0% | — | 29.7pp |
| Net Margin | -112.3% | — | -129.2% | — | 16.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.95 | — | $-2.87 | — | -2.8% |
| Free Cash Flow | -$34M | — | -$58M | — | 40.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $113M |
| Cost of Revenue | $87M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $37M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $239.0K |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $201M |
| OPERATING INCOME | -$87M |
| Interest Income | $53.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$39M |
| INCOME BEFORE TAX | -$126M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$127M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$127M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$127M |
| D&A | $62M |
| EBIT | -$117M |
| EBITDA | -$54M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$127M |
| Depreciation & Amortization | $62M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $150.0K |
| Other Non-Cash Items | $33M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$674.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | $83M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$86M |
| NET CASH FROM FINANCING | $84M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $125M |
| PP&E (Net) | $160M |
| Goodwill | $88M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $274M |
| TOTAL ASSETS | $399M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $58M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $156M |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $183M |
| TOTAL LIABILITIES | $292M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $746M |
| Retained Earnings | -$640M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $108M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $108M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $399M |
| Total Debt | $164M |
| Net Debt | $93M |