| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $107M | $102M | $92M | 4.6% | 16.6% |
| Op. Income | -$14M | -$17M | -$32M | 19.6% | 56.8% |
| Gross Margin | 67.7% | 67.9% | 66.2% | -0.2pp | 1.4pp |
| Net Margin | -13.5% | -17.6% | -34.9% | 4.2pp | 21.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $-0.31 | $-0.58 | 309.7% | 212.1% |
| Free Cash Flow | $5M | $4M | -$12M | 41.3% | 144.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $107M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $626.0K |
| Interest Expense | $600.0K |
| Other Income/Expenses | -$118.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $442.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | -$52M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $57.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$616.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $244.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$58.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $96M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $190M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $29M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $186M |
| TOTAL ASSETS | $376M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $446.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $332.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $594.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$795M |
| Treasury Stock | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $1.1B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $255M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $376M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$71M |