| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $102M | $101M | $86M | 0.9% | 19.0% |
| Op. Income | -$17M | -$19M | -$37M | 11.3% | 53.4% |
| Gross Margin | 67.9% | 66.4% | 64.7% | 1.5pp | 3.2pp |
| Net Margin | -17.6% | -19.5% | -42.8% | 1.8pp | 25.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.35 | $-0.68 | 11.4% | 54.4% |
| Free Cash Flow | $4M | -$6M | -$15M | 157.9% | 124.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $119M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $654.0K |
| Interest Expense | $608.0K |
| Other Income/Expenses | -$40.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $750.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $56.0K |
| Other Non-Cash Items | $765.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$295.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $841.0K |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $181M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $80M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $181M |
| TOTAL ASSETS | $362M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $102M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $63.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $390.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $76.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $111M |
| Common Stock | $591.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$781M |
| Treasury Stock | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $251M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $251M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $362M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$65M |