| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $7M | $11M | 50.2% | -7.5% |
| Op. Income | $5M | $3M | $7M | 100.0% | -28.9% |
| Gross Margin | 82.8% | 74.9% | 86.5% | 7.8pp | -3.8pp |
| Net Margin | 59.2% | 38.0% | 65.8% | 21.2pp | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.99 | $1.29 | $3.53 | 131.8% | -15.3% |
| Free Cash Flow | $9M | -$8M | -$4M | 204.7% | 294.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $927.9K |
| SG&A Expenses | $927.9K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $887.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $927.9K |
| SG&A Expenses | $927.9K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $887.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $333M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$329M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $51M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$506.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $50M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $887.1K |
| Other Non-Current Assets | $230M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $231M |
| TOTAL ASSETS | $303M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $136M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $381.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $136M |
| TOTAL LIABILITIES | $142M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $705M |
| Retained Earnings | -$545M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $160M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $160M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $303M |
| Total Debt | $136M |
| Net Debt | $68M |