| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | -$4M | -$3M | 314.3% | 368.6% |
| Op. Income | $5M | -$7M | -$6M | 168.2% | 174.6% |
| Gross Margin | 81.5% | 133.7% | 167.5% | -52.2pp | -86.0pp |
| Net Margin | 59.8% | 187.8% | 215.3% | -128.0pp | -155.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.91 | $-2.72 | $-2.36 | 170.2% | 180.9% |
| Free Cash Flow | -$10M | $23M | $80M | -144.1% | -112.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $939.6K |
| SG&A Expenses | $939.6K |
| Other Expenses | $802.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $939.6K |
| SG&A Expenses | $939.6K |
| Other Expenses | $802.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$23M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$130.9K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $177M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $177M |
| TOTAL ASSETS | $241M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $78M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $91M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $2.5K |
| Additional Paid-In Capital | $689M |
| Retained Earnings | -$540M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $148M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $241M |
| Total Debt | $78M |
| Net Debt | $18M |