| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $715M | $500M | $570M | 43.1% | 25.4% |
| Op. Income | $134M | $45M | $73M | 200.7% | 82.4% |
| Gross Margin | 49.2% | 39.0% | 44.3% | 10.2pp | 4.9pp |
| Net Margin | 13.7% | 7.9% | 10.2% | 5.9pp | 3.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.85 | $0.74 | $1.11 | 150.0% | 66.7% |
| Free Cash Flow | -$1.1B | -$1.1B | $2.2B | -2.5% | -149.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $715M |
| Cost of Revenue | $363M |
| GROSS PROFIT | $352M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $165M |
| Operating Expenses | $218M |
| Cost & Expenses | $581M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$17.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $98M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $98M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $98M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $152M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $715M |
| Cost of Revenue | $363M |
| GROSS PROFIT | $352M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $165M |
| Operating Expenses | $218M |
| Cost & Expenses | $581M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$17.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $98M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $98M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $98M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $152M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $98M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | -$2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.3B |
| Change in Working Capital | $85M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1.1B |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$756M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$738M |
| Net Debt Issuance | $549M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $960M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.5B |
| FREE CASH FLOW | -$1.1B |
| Net Change in Cash | -$332M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $595M |
| Short-Term Investments | $189M |
| Net Receivables | $11.0B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $122M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12.3B |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8.1B |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.3B |
| TOTAL ASSETS | $21.6B |
| Account Payables | $395M |
| Short-Term Debt | $6.4B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7.9B |
| Long-Term Debt | $10.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $17.9B |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | $3.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21.6B |
| Total Debt | $16.4B |
| Net Debt | $15.8B |