| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $500M | $532M | $671M | -6.1% | -25.5% |
| Op. Income | $45M | $113M | $41M | -60.5% | 8.6% |
| Gross Margin | 39.0% | 40.4% | 60.6% | -1.5pp | -21.7pp |
| Net Margin | 7.9% | -6.9% | 4.5% | 14.8pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $-0.74 | $0.57 | 200.0% | 29.8% |
| Free Cash Flow | -$1.1B | $423M | -$3.3B | -353.5% | 67.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $500M |
| Cost of Revenue | $305M |
| GROSS PROFIT | $195M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $98M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $455M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$643.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $500M |
| Cost of Revenue | $305M |
| GROSS PROFIT | $195M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $98M |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $455M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$643.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$830M |
| Change in Working Capital | -$298M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1.1B |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$749M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $140M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$614M |
| Net Debt Issuance | $18M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $1.7B |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.7B |
| FREE CASH FLOW | -$1.1B |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $927M |
| Short-Term Investments | $69.0K |
| Net Receivables | $150M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $9.8B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11.4B |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7.6B |
| Long-Term Investments | $110M |
| Tax Assets | $809M |
| Other Non-Current Assets | -$191M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8.4B |
| TOTAL ASSETS | $19.8B |
| Account Payables | $391M |
| Short-Term Debt | $5.8B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$7.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $4.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11.7B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $16.2B |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $3.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19.8B |
| Total Debt | $10.4B |
| Net Debt | $9.4B |