| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131M | $130M | $122M | 0.9% | 7.6% |
| Op. Income | $47M | $47M | $53M | 0.4% | -10.8% |
| Gross Margin | 51.3% | 51.8% | 60.8% | -0.6pp | -9.6pp |
| Net Margin | 25.7% | 25.8% | 31.2% | -0.1pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.48 | $2.44 | $2.61 | 1.6% | -5.0% |
| Free Cash Flow | $26M | $42M | $62M | -39.2% | -58.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $403.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $127M |
| Interest Expense | $61M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $551.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $403.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $127M |
| Interest Expense | $61M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $551.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $551.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$94.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$110M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$108M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $77M |
| NET CASH FROM FINANCING | $63M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $896M |
| Short-Term Investments | $332M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.4B |
| Tax Assets | $49M |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.8B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.9B |
| Long-Term Debt | $148M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $230M |
| TOTAL LIABILITIES | $6.1B |
| Common Stock | $211M |
| Additional Paid-In Capital | $92M |
| Retained Earnings | $641M |
| Treasury Stock | -$189M |
| Accum. Other Comp. Income | -$31M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $723M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $723M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.8B |
| Total Debt | $168M |
| Net Debt | -$728M |