| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $130M | $124M | $108M | 4.7% | 20.0% |
| Op. Income | $47M | $50M | $53M | -6.0% | -11.5% |
| Gross Margin | 51.8% | 52.3% | 66.8% | -0.4pp | -15.0pp |
| Net Margin | 25.8% | 29.0% | 35.2% | -3.1pp | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.44 | $2.60 | $2.61 | -6.2% | -6.5% |
| Free Cash Flow | $42M | -$1M | $53M | 3646.2% | -19.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $266.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $127M |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $573.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $62M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $266.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $127M |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $573.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $573.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $92.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $43M |
| Capital Expenditure | -$841.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$55M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$78M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$22M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $92M |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $917M |
| Short-Term Investments | $333M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.3B |
| Tax Assets | $49M |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.8B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.8B |
| Long-Term Debt | $148M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $239M |
| TOTAL LIABILITIES | $6.1B |
| Common Stock | $211M |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | $616M |
| Treasury Stock | -$185M |
| Accum. Other Comp. Income | -$33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $700M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $700M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.8B |
| Total Debt | $169M |
| Net Debt | -$748M |