| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $957.6K | — | $532.7K | — | 79.8% |
| Op. Income | -$3M | — | -$956.6K | — | -200.6% |
| Gross Margin | 16.2% | — | 5.4% | — | 10.8pp |
| Net Margin | -540.7% | — | -50.8% | — | -489.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.70 | — | $-0.12 | — | -1316.7% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$2M | — | 268.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $957.6K |
| Cost of Revenue | $802.9K |
| GROSS PROFIT | $154.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $37.4K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $388.6K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $595.6K |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $466.6K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $466.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1.1K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | $11.0K |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $610.5K |
| Other Investing Activities | -$687.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $962.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100 |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $39.5K |
| Inventory | $51.4K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $653.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $506.9K |
| Short-Term Debt | $365.7K |
| Deferred Revenue | $110.0K |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$1.1K |
| Deferred Tax Liabilities | $1.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $104.4K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$300.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $384.4K |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$13M |