| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $134.3K | — | 980.8% |
| Op. Income | -$2M | — | -$1M | — | -96.6% |
| Gross Margin | 27.5% | — | -130.5% | — | 158.0pp |
| Net Margin | -61.7% | — | -701.9% | — | 640.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | — | $-0.37 | — | 62.2% |
| Free Cash Flow | -$868.6K | — | -$5M | — | 82.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $399.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45.1K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $497.7K |
| Other Income/Expenses | $983.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $412.4K |
| NET INCOME | -$896.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$896.0K |
| D&A | $87.8K |
| EBIT | -$810.6K |
| EBITDA | -$722.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$896.0K |
| Depreciation & Amortization | $87.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$56 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$868.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$92.4K |
| FREE CASH FLOW | -$868.6K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $36.5K |
| Inventory | $16.6K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $641.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $28M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $89.4K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$1.1K |
| Deferred Tax Liabilities | $1.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $791.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $126.5K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $567.6K |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$5M |