| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $53M | $55M | 19.2% | 13.8% |
| Op. Income | $12M | $8M | $9M | 52.8% | 36.2% |
| Gross Margin | 35.1% | 31.5% | 31.9% | 3.7pp | 3.3pp |
| Net Margin | 11.9% | 9.1% | 9.8% | 2.8pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.24 | $0.27 | 54.2% | 37.0% |
| Free Cash Flow | $15M | -$144.0K | -$22M | 10390.3% | 168.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $514.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $139.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $514.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $514.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $139.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $514.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $514.0K |
| Stock-Based Compensation | $491.0K |
| Deferred Income Tax | $787.0K |
| Other Non-Cash Items | $53.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$744.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$744.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$115.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $82M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $113M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $93M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $93M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $113M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$59M |