| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $61M | — | -13.0% | — |
| Op. Income | $8M | $8M | — | -1.0% | — |
| Gross Margin | 31.5% | 29.7% | — | 1.8pp | — |
| Net Margin | 9.1% | 8.1% | — | 1.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.24 | — | 0.0% | — |
| Free Cash Flow | -$144.0K | $11M | — | -101.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $457.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $166.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $457.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $457.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $166.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $457.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $457.0K |
| Stock-Based Compensation | $498.0K |
| Deferred Income Tax | $800.0K |
| Other Non-Cash Items | $16.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$144.0K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $68M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $907.0K |
| Other Non-Current Assets | -$907.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $98M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $301.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $301.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $83M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $98M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$48M |