| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $297M | $281M | $278M | 5.6% | 6.7% |
| Op. Income | $17M | $10M | $11M | 71.2% | 50.7% |
| Gross Margin | 19.0% | 19.3% | 18.8% | -0.3pp | 0.2pp |
| Net Margin | 2.5% | 0.3% | 2.0% | 2.2pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.02 | $0.12 | 782.4% | 25.0% |
| Free Cash Flow | $9M | $6M | $46M | 54.3% | -79.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $241M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $280M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $241M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $280M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $250.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$615.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$243.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$157.0K |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $221M |
| Inventory | $163M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $557M |
| PP&E (Net) | $80M |
| Goodwill | $74M |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $230M |
| TOTAL ASSETS | $787M |
| Account Payables | $225M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $282M |
| Long-Term Debt | $196M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $222M |
| TOTAL LIABILITIES | $505M |
| Common Stock | $737.0K |
| Additional Paid-In Capital | $348M |
| Retained Earnings | $163M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$228M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $282M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $282M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $787M |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $71M |