| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $272M | $278M | $394M | -2.3% | -30.9% |
| Op. Income | $6M | $11M | $48M | -48.6% | -87.7% |
| Gross Margin | 20.0% | 18.8% | 21.6% | 1.2pp | -1.6pp |
| Net Margin | 0.1% | 2.0% | 7.9% | -1.9pp | -7.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.12 | $0.67 | -95.8% | -99.3% |
| Free Cash Flow | $20M | $46M | $22M | -55.9% | -8.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $272M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $266M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $549.0K |
| Income Tax Expense | $325.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $224.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $224.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $224.0K |
| D&A | $11M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $272M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $266M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $549.0K |
| Income Tax Expense | $325.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $224.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $224.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $224.0K |
| D&A | $11M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $224.0K |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$970.0K |
| Other Non-Cash Items | $765.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $42.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $111M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $240M |
| Inventory | $160M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $532M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $80M |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $250M |
| TOTAL ASSETS | $783M |
| Account Payables | $224M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $300M |
| Long-Term Debt | $177M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $211M |
| TOTAL LIABILITIES | $511M |
| Common Stock | $718.0K |
| Additional Paid-In Capital | $294M |
| Retained Earnings | $165M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$188M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $272M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $272M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $783M |
| Total Debt | $228M |
| Net Debt | $117M |