| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | — | $1.3B | — | -6.0% |
| Op. Income | $89M | — | $170M | — | -47.7% |
| Gross Margin | 19.6% | — | 22.6% | — | -3.0pp |
| Net Margin | 4.2% | — | 9.3% | — | -5.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.10 | — | $2.59 | — | -57.5% |
| Free Cash Flow | $136M | — | $42M | — | 223.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $974M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $103M |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $148M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $974M |
| GROSS PROFIT | $238M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $103M |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $148M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$719.0K |
| Other Non-Cash Items | $809.0K |
| Change in Working Capital | $71M |
| OPERATING CASH FLOW | $170M |
| Capital Expenditure | -$33M |
| Acquisitions (Net) | -$76M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $81.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$109M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$520.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $100.0K |
| FREE CASH FLOW | $136M |
| Net Change in Cash | $61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $98M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $232M |
| Inventory | $119M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $472M |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $232M |
| TOTAL ASSETS | $704M |
| Account Payables | $165M |
| Short-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $238M |
| Long-Term Debt | $182M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $193M |
| TOTAL LIABILITIES | $431M |
| Common Stock | $712.0K |
| Additional Paid-In Capital | $286M |
| Retained Earnings | $165M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$178M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $273M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $273M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $704M |
| Total Debt | $207M |
| Net Debt | $108M |