| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $325M | $351M | $335M | -7.4% | -2.9% |
| Op. Income | -$12M | $13M | -$11M | -189.9% | -7.8% |
| Gross Margin | 70.2% | 72.4% | 72.0% | -2.1pp | -1.7pp |
| Net Margin | -4.4% | 1.9% | -2.2% | -6.3pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $0.04 | $-0.04 | -324.6% | -92.2% |
| Free Cash Flow | $27M | $39M | $24M | -29.5% | 14.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $325M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $228M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $128M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $163M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $240M |
| Cost & Expenses | $337M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $36.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $37M |
| Deferred Income Tax | -$299.0K |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$126M |
| Sales/Maturities of Investments | $122M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $288M |
| Short-Term Investments | $415M |
| Net Receivables | $379M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $106M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $243M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $460M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $501M |
| Deferred Revenue | $346M |
| Other Current Liabilities | $99M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $82M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $858.0K |
| Additional Paid-In Capital | $514M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $473M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $473M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $583M |
| Net Debt | $295M |