| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $351M | $330M | $298M | 6.4% | 17.7% |
| Op. Income | $13M | -$20M | -$41M | 163.5% | 131.4% |
| Gross Margin | 72.4% | 71.3% | 67.8% | 1.1pp | 4.6pp |
| Net Margin | 1.9% | -3.7% | -15.7% | 5.6pp | 17.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.07 | $-0.28 | 152.0% | 113.3% |
| Free Cash Flow | $39M | $180M | $43M | -78.4% | -10.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $254M |
| R&D Expenses | $75M |
| Selling & Marketing | $140M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $165M |
| Other Expenses | $635.0K |
| Operating Expenses | $241M |
| Cost & Expenses | $338M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $254M |
| R&D Expenses | $75M |
| Selling & Marketing | $140M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $165M |
| Other Expenses | $635.0K |
| Operating Expenses | $241M |
| Cost & Expenses | $338M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $36M |
| Deferred Income Tax | $878.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$130M |
| Sales/Maturities of Investments | $54M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$77M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$355.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $258M |
| Short-Term Investments | $407M |
| Net Receivables | $364M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $110M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $243M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $465M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $501M |
| Deferred Revenue | $353M |
| Other Current Liabilities | $84M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $854.0K |
| Additional Paid-In Capital | $473M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $435M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $435M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $586M |
| Net Debt | $328M |