| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | $376M | $326M | -27.1% | -15.8% |
| Op. Income | -$85M | $19M | $1M | -556.7% | -7234.2% |
| Gross Margin | 65.3% | 76.6% | 74.0% | -11.2pp | -8.7pp |
| Net Margin | -104.4% | -0.1% | 11.4% | -104.3pp | -115.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.75 | $-0.00 | $0.21 | -75943.5% | -917.7% |
| Free Cash Flow | -$25M | $8M | -$5M | -400.2% | -449.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $179M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $157M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $190M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $264M |
| Cost & Expenses | $359M |
| OPERATING INCOME | -$85M |
| Interest Income | $309.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$100M |
| Income Tax Expense | $186M |
| Net Income from Continuing Ops | -$286M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$286M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$286M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$98M |
| EBITDA | -$94M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$286M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | $178M |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$922.0K |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $188M |
| Net Receivables | $408M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $740M |
| PP&E (Net) | $116M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $286M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $518M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $269M |
| Other Current Liabilities | $74M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $435M |
| Long-Term Debt | $592M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $689M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $819.0K |
| Additional Paid-In Capital | $170M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$22M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $134M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $134M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $682M |
| Net Debt | $572M |