| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | — | $63M | — | -1.6% |
| Op. Income | $2M | — | $4M | — | -57.0% |
| Gross Margin | 50.0% | — | 55.7% | — | -5.7pp |
| Net Margin | 3.0% | — | 4.7% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | $0.27 | — | -73.1% |
| Free Cash Flow | $16M | — | $3M | — | 428.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $447.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $48M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $447.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $10.0K |
| Deferred Income Tax | -$523.0K |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$233M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | $37M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$447.0K |
| Other Financing Activities | $27M |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $993M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $839M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $874M |
| Long-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $96M |
| TOTAL LIABILITIES | $971M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $387.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $126M |
| Net Debt | $102M |