| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$21M | — | -$15M | — | -43.9% |
| EPS (Diluted) | $-0.66 | — | $-0.89 | — | 25.8% |
| Free Cash Flow | -$12M | — | -$13M | — | 5.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $4.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $5.4K |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $5.4K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $241.0K |
| Change in Working Capital | $75.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $344.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $49M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $357.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $357.7K |
| TOTAL ASSETS | $67M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $729.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $231.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $9.4K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$61M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $67M |
| Total Debt | $490.4K |
| Net Debt | -$65M |