| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $42M | $40M | $39M | 3.6% | 8.0% |
| Op. Income | $3M | $4M | $4M | -30.0% | -28.9% |
| Gross Margin | 45.5% | 50.6% | 53.8% | -5.1pp | -8.3pp |
| Net Margin | 5.8% | 7.9% | 6.7% | -2.1pp | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.14 | $0.12 | -32.0% | -20.7% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$3M | $7M | -470.3% | -313.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $180.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $41M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $638.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $180.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $41M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $638.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $921.0K |
| Deferred Income Tax | $285.0K |
| Other Non-Cash Items | $563.0K |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$396.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | -$142M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$97M |
| Net Debt Issuance | -$100M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $264M |
| NET CASH FROM FINANCING | $164M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $156M |
| Short-Term Investments | $111M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $284M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.6B |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $80M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $521M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $579M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | $105M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | -$12M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $505M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $505M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $612M |
| Net Debt | $456M |