| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | $41M | $32M | -0.6% | 25.5% |
| Op. Income | $4M | $4M | -$302.0K | 16.7% | 1553.3% |
| Gross Margin | 50.6% | 48.8% | 51.1% | 1.9pp | -0.4pp |
| Net Margin | 7.9% | 5.9% | -0.3% | 2.0pp | 8.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.11 | $-0.00 | 27.3% | 3883.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$315.0K | -$6M | -732.7% | 55.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $145.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $145.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $848.0K |
| Deferred Income Tax | $739.0K |
| Other Non-Cash Items | -$656.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$70.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | -$63M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103M |
| Short-Term Investments | $113M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.5B |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $109M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $571M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $622M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | $103M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | -$12M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $498M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $498M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $712M |
| Net Debt | $609M |