| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $149M | — | $111M | — | 33.8% |
| Op. Income | -$3M | — | -$17M | — | 81.8% |
| Gross Margin | 67.8% | — | 60.2% | — | 7.5pp |
| Net Margin | -2.3% | — | -19.3% | — | 17.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | — | $-0.58 | — | 84.2% |
| Free Cash Flow | $24M | — | $190.0K | — | 12383.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $149M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $58M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $45M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $152M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $470.0K |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | -$4.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $171.0K |
| Purchases of Investments | -$58M |
| Sales/Maturities of Investments | $152M |
| Other Investing Activities | -$171.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $85M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$22M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $92M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $120M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $193M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $64.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $279M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $447M |
| Retained Earnings | -$101M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $279M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$112M |