| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $40M | $30M | 1.7% | 35.6% |
| Op. Income | $1M | $454.0K | -$3M | 140.7% | 140.1% |
| Gross Margin | 70.9% | 68.5% | 60.9% | 2.4pp | 10.0pp |
| Net Margin | 1.2% | 3.5% | -23.4% | -2.3pp | 24.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.04 | $-0.19 | -65.4% | 106.6% |
| Free Cash Flow | $23M | -$865.0K | -$924.0K | 2724.3% | 2556.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$19.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $591.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $483.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $483.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $483.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$19.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $591.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $483.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $483.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $483.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $483.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$50.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$743.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$121.0K |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $120M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $193M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $64.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $279M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $447M |
| Retained Earnings | -$101M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $279M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$112M |