| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $9M | $7M | 30.8% | 58.9% |
| Op. Income | $2M | $2M | $1M | 29.3% | 86.5% |
| Gross Margin | 38.5% | 37.7% | 36.3% | 0.8pp | 2.2pp |
| Net Margin | 22.9% | 14.3% | 12.7% | 8.6pp | 10.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.30 | $0.21 | 106.7% | 195.2% |
| Free Cash Flow | $3M | -$361.0K | -$98.0K | 798.9% | 2674.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $815.0K |
| Selling & Marketing | $138.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $18.0K |
| Interest Expense | $56.0K |
| Other Income/Expenses | $939.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $596.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1.0K |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $147.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $815.0K |
| Selling & Marketing | $138.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $18.0K |
| Interest Expense | $56.0K |
| Other Income/Expenses | $939.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $596.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1.0K |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $147.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $147.0K |
| Stock-Based Compensation | $193.0K |
| Deferred Income Tax | -$229.0K |
| Other Non-Cash Items | -$969.0K |
| Change in Working Capital | $960.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$124.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$995.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34.0K |
| Net Debt Issuance | -$159.0K |
| Common Stock Repurchased | -$411.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$570.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $155.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $162.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $259.0K |
| Other Non-Current Assets | $42.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $651.0K |
| Deferred Revenue | $200.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $804.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $602.0K |