| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $169M | $178M | $164M | -5.3% | 2.8% |
| Op. Income | -$140M | $28M | $18M | -594.1% | -887.4% |
| Gross Margin | 76.9% | 75.1% | 75.8% | 1.8pp | 1.2pp |
| Net Margin | -85.1% | 10.6% | 6.6% | -95.7pp | -91.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.11 | $0.39 | $0.23 | -897.4% | -1452.2% |
| Free Cash Flow | $50M | $52M | $41M | -3.5% | 21.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $169M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $43M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $176M |
| Operating Expenses | $269M |
| Cost & Expenses | $308M |
| OPERATING INCOME | -$140M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $671.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$139M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$143M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$143M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$143M |
| D&A | $20M |
| EBIT | -$135M |
| EBITDA | -$115M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$143M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $161M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $54M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$101M |
| Sales/Maturities of Investments | $53M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$32.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $246M |
| Short-Term Investments | $208M |
| Net Receivables | $101M |
| Inventory | $112M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $690M |
| PP&E (Net) | $221M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $440M |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $134M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $832M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $201M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $306M |
| Long-Term Debt | $386M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466M |
| TOTAL LIABILITIES | $772M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $996M |
| Retained Earnings | -$222M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $678.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $750M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $750M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $644M |
| Net Debt | $398M |