| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $167M | $169M | 6.5% | 5.0% |
| Op. Income | $28M | $13M | $40M | 113.7% | -29.2% |
| Gross Margin | 75.1% | 71.6% | 71.6% | 3.5pp | 3.6pp |
| Net Margin | 10.6% | 5.4% | 15.2% | 5.2pp | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $0.19 | $0.51 | 105.3% | -23.5% |
| Free Cash Flow | $52M | $46M | $40M | 11.6% | 28.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $150M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | -$762.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $150M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | -$762.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $13M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $49M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$378.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | $63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $247M |
| Short-Term Investments | $157M |
| Net Receivables | $105M |
| Inventory | $103M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $632M |
| PP&E (Net) | $225M |
| Goodwill | $163M |
| Intangible Assets | $455M |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $135M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $589M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $675M |
| TOTAL LIABILITIES | $768M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $983M |
| Retained Earnings | -$79M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $105.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $879M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $879M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $649M |
| Net Debt | $402M |