| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $167M | $181M | $160M | -7.8% | 4.2% |
| Op. Income | $13M | $33M | -$3M | -60.2% | 527.4% |
| Gross Margin | 71.6% | 73.7% | 69.4% | -2.1pp | 2.2pp |
| Net Margin | 5.4% | 13.7% | -12.2% | -8.3pp | 17.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.48 | $-0.43 | -60.2% | 144.2% |
| Free Cash Flow | $46M | $46M | $13M | 1.0% | 268.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $167M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $428.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $167M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $428.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $46M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $102M |
| Inventory | $97M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $543M |
| PP&E (Net) | $230M |
| Goodwill | $163M |
| Intangible Assets | $469M |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $141M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $512M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $598M |
| TOTAL LIABILITIES | $691M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $990M |
| Retained Earnings | -$98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $152.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $892M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $892M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $582M |
| Net Debt | $398M |