| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $76M | — | 11.5% | — |
| Op. Income | -$23M | -$24M | — | 0.8% | — |
| Gross Margin | 81.5% | 81.6% | — | -0.1pp | — |
| Net Margin | -27.3% | -31.9% | — | 4.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.21 | — | 4.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $49M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $65M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $93M |
| Cost & Expenses | $108M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $303.0K |
| Other Income/Expenses | $68.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | -$231.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $58M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201M |
| PP&E (Net) | $110M |
| Goodwill | $115M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $303M |
| TOTAL ASSETS | $504M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $174M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $225M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $445M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $533M |
| TOTAL LIABILITIES | $757M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$301M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $20.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$254M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$254M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $504M |
| Total Debt | $84M |
| Net Debt | -$35M |