| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $296M | $284M | $248M | 4.1% | 19.4% |
| Op. Income | -$36M | -$15M | -$50M | -147.0% | 27.5% |
| Gross Margin | 81.4% | 83.1% | 82.2% | -1.7pp | -0.8pp |
| Net Margin | -8.9% | -2.2% | -17.7% | -6.7pp | 8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.04 | $-0.31 | -319.6% | 41.9% |
| Free Cash Flow | $23M | $47M | $22M | -50.6% | 2.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $296M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $81M |
| Selling & Marketing | $141M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $197M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $277M |
| Cost & Expenses | $332M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $488.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | -$353.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $48M |
| Deferred Income Tax | $2.0K |
| Other Non-Cash Items | -$223.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$87M |
| Sales/Maturities of Investments | $146M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | $42M |
| Net Debt Issuance | -$900.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5.0K |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $83M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $439M |
| Short-Term Investments | $318M |
| Net Receivables | $206M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $101M |
| Goodwill | $550M |
| Intangible Assets | $132M |
| Long-Term Investments | $52M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $167M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $502M |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $649M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $84M |
| TOTAL LIABILITIES | $733M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.5B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$314.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$365M |