| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $284M | $269M | $229M | 5.5% | 24.4% |
| Op. Income | -$15M | -$19M | -$59M | 21.8% | 74.8% |
| Gross Margin | 83.1% | 83.0% | 81.5% | 0.1pp | 1.6pp |
| Net Margin | -2.2% | -4.1% | -23.1% | 1.9pp | 20.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.08 | $-0.37 | 43.1% | 88.4% |
| Free Cash Flow | $47M | $58M | -$24M | -19.0% | 297.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $284M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $236M |
| R&D Expenses | $72M |
| Selling & Marketing | $128M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $251M |
| Cost & Expenses | $299M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $472.0K |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $490.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $21M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $49M |
| Deferred Income Tax | $1.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$30M |
| Purchases of Investments | -$224M |
| Sales/Maturities of Investments | $119M |
| Other Investing Activities | $202.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$147M |
| Net Debt Issuance | -$220.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | $47M |
| Net Change in Cash | -$71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $356M |
| Short-Term Investments | $379M |
| Net Receivables | $191M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $966M |
| PP&E (Net) | $199M |
| Goodwill | $550M |
| Intangible Assets | $238M |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | -$96M |
| Other Non-Current Assets | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $495M |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $625M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $711M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | -$281M |