| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $250M | $231M | $245M | 8.0% | 2.2% |
| Op. Income | $16M | -$726.0K | $16M | 2262.7% | -0.9% |
| Gross Margin | 31.5% | 29.3% | 31.6% | 2.2pp | -0.2pp |
| Net Margin | 0.5% | -3.5% | 2.9% | 4.0pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.20 | $0.18 | 115.0% | -83.3% |
| Free Cash Flow | $21M | $9M | -$12M | 136.1% | 267.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $234M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $234M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $80.0K |
| Deferred Income Tax | $387.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | $947.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $60M |
| Net Receivables | $151M |
| Inventory | $287M |
| Other Current Assets | $57M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $587M |
| PP&E (Net) | $239M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $386M |
| TOTAL ASSETS | $973M |
| Account Payables | $86M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $188M |
| Long-Term Debt | $449M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $514M |
| TOTAL LIABILITIES | $702M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$110M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $271M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $271M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $973M |
| Total Debt | $513M |
| Net Debt | $480M |