| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $39M | $48M | -7.2% | -24.3% |
| Op. Income | -$176M | -$81M | -$73M | -116.1% | -140.3% |
| Gross Margin | 16.5% | 29.1% | 32.7% | -12.6pp | -16.2pp |
| Net Margin | -481.3% | -201.4% | -146.8% | -279.8pp | -334.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.64 | $-0.29 | $-0.28 | -120.7% | -128.6% |
| Free Cash Flow | -$56M | -$80M | -$51M | 29.9% | -9.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $108M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | -$176M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$173M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$173M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$173M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$173M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$170M |
| EBITDA | -$155M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$173M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $94M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$54M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$112M |
| Sales/Maturities of Investments | $190M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $77M |
| Net Debt Issuance | -$152.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$152.0K |
| FREE CASH FLOW | -$56M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $410M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $69M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $628M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $369M |
| Intangible Assets | $443M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $881M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $893M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $938M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $272.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$523.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $493M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $493M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $925M |
| Net Debt | $825M |