| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | $36M | $56M | 11.0% | -28.2% |
| Op. Income | -$64M | -$176M | -$82M | 63.6% | 22.3% |
| Gross Margin | 25.0% | 16.5% | 32.1% | 8.5pp | -7.1pp |
| Net Margin | -151.9% | -481.3% | -120.1% | 329.3pp | -31.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.64 | $-0.26 | 65.6% | 15.4% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$56M | -$66M | 19.9% | 32.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | -$64M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$61M |
| D&A | $16M |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$61M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | $787.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$115M |
| Sales/Maturities of Investments | $137M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $23M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $812.0K |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $393M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $66M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $584M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $369M |
| Intangible Assets | $436M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $866M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $783.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $893M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $937M |
| TOTAL LIABILITIES | $997M |
| Common Stock | $274.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$2.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $453M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $453M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $921M |
| Net Debt | $843M |