| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $10M | 8.6% | 31.2% |
| Op. Income | $11M | $10M | $7M | 12.2% | 47.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 48.4% | -191.2% | -83.1% | 239.6pp | 131.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $-0.46 | $-0.16 | 128.3% | 181.3% |
| Free Cash Flow | $7M | $2M | $11M | 327.8% | -38.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $19.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $19.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$82.4K |
| Change in Working Capital | $659.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $320M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $320M |
| TOTAL ASSETS | $335M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $187M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $498.9K |
| Additional Paid-In Capital | $435M |
| Retained Earnings | -$296M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $140M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $335M |
| Total Debt | $187M |
| Net Debt | $176M |