| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $1M | 33.5% | 265.6% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$3M | 2.4% | -30.9% |
| Gross Margin | 25.9% | 10.1% | -39.2% | 15.8pp | 65.2pp |
| Net Margin | -99.6% | -128.3% | -257.7% | 28.7pp | 158.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.64 | $-1.58 | $-1.16 | -3.8% | -41.4% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$418.0K | -$2M | -672.5% | -41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $241.0K |
| Other Income/Expenses | -$306.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $59.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $59.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $66.0K |
| Other Non-Cash Items | $63.0K |
| Change in Working Capital | -$335.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$748.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $628.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $314.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $291.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $605.0K |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $441.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $124.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $297M |
| Retained Earnings | -$304M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $3M |