| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $4M | $3M | 28.7% | 85.3% |
| Op. Income | -$1M | -$4M | -$3M | 70.7% | 57.3% |
| Gross Margin | 52.8% | 25.9% | 33.1% | 26.9pp | 19.7pp |
| Net Margin | -25.6% | -99.6% | -88.3% | 74.0pp | 62.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-1.64 | $-1.01 | 67.1% | 46.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$2M | 52.9% | 30.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $292.0K |
| Other Income/Expenses | -$254.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $59.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $59.0K |
| Stock-Based Compensation | $32.0K |
| Deferred Income Tax | -$37.0K |
| Other Non-Cash Items | $68.0K |
| Change in Working Capital | -$192.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$9.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $71.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $62.0K |
| Net Debt Issuance | $14.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $150.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $164.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $942.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $263.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $574.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $837.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $497.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $86.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $297M |
| Retained Earnings | -$306M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $4M |